Válka na Ukrajině komplikuje i přípravu mládežnických týmů na všech úrovních

Je to již skoro měsíc, co Rusko zákeřně napadlo vojensky Ukrajinu a vyvolalo největší vojenský konflikt na území Evropy od 2. světové války. Tato válka zasáhla všechny oblasti života a nevyhnula se ani sportu. Z celého světa zní odsouzení této neomluvitelné agrese. Rusko a následně Bělorusko včetně svých sportovců jsou postupně vylučovány z mezinárodních akcí a jsou jim odebírány organizace všech akcí, které jim byly přiděleny ve většině sportovních odvětví.

 

Český volejbalový svaz prostřednictvím svého Nadačního fondu Srdce nad sítí pomáhá beachvolejbalovým mistryním světa U21 z Ukrajiny, které válka zastihla v Brně na beachvolejbalové kempu. Jednotlivé kluby pořádají charitativní akce, nejen na pomoc rodinám hráčů působících v našich soutěžích, ale i dalším, kteří museli Ukrajinu z bezpečnostních důvodů opustit. Dále Český volejbalový svaz nabídl další pomoc ukrajinské volejbalové federaci. Tentokrát jde o pozvání a zajištění tréninkových pobytů pro mládežnické reprezentace v šestkovém volejbale, konkrétně U16 dívek a U17 chlapců, které by měly do konce týdne do České republiky dorazit. Všem, kteří aktivně pomáhají patří obrovský dík, protože právě v těchto situacích se ukazuje, že ve sportu neexistují hranice.

 

Vzniklá situace také bohužel velice ovlivňuje přípravu našich hlavně mládežnických reprezentačních družstev. „Nikdo z nás si neuměl ještě před pár týdny představit, že v Evropě budeme řešit válku. Jsem rád, že nejen volejbalová, ale celá sportovní veřejnost dala jasně najevo, že to, co provádí Rusko na Ukrajině, je neomluvitelné a Rusko musí nést následky i ve sportu,“ říká předseda Marek Pakosta. „To, co nás začíná omezovat, je nedostupnost hal a tělocvičen, které momentálně slouží jako centra pro ukrajinské uprchlíky. To se může negativně projevit na našich aktivitách směrem k mládežnickým reprezentačním výběrům Ukrajiny. Chápeme situaci a snažíme se najít východisko tak, abychom se o ně jednak postarali a zároveň zajistili společnou sportovní přípravu s našimi mládežnickými výběry,“ konstatuje místopředseda ČVS Martin Gerža, který má v gesci právě složku dívčích národních družstev.

 

Nicméně nejen reprezentační výběry, ale po problémech s energiemi i mnoho dalších klubů se potýká s nedostupností hal a tělocvičen. Je to pochopitelné, protože při migrační vlně je potřeba každá „střecha“ nad hlavou, ale věříme, že tato nesmyslná válka brzo skončí a tělocvičny budou sloužit k svému původnímu účelu, sportu.

 

Autor: Jiří Carba